מאמרים

בעיותיה של הרוקחות הקהילתית

בתי המרקחת במדינת ישראל עומדים כבר שנים בפני משבר, חלקו כלכלי וחלקו משבר סביב זהות בית המרקחת. ראשיתה של הבעיה טמונה בקשר שבין בית המרקחת ובין קופות החולים. העובדה כי בתי המרקחת תלויים בהפניית הלקוח, המבוטח בקופת החולים, גורמת לבתי המרקחת להיות שבויים בידי קופות החולים ואלו מנצלות את הקשר הזה לא ממש בדרך נימוסית והוגנת.
קופות החולים במדינת ישראל מתנהלות בחוקיות משל עצמן, אין דין ואין דיין. מצד אחד מבטחות את המטופלים ומצד שני קובעות למבוטח היכן לרכוש את התרופות, במקביל מקימות קופות החולים בתי מרקחת שלהם ומייצרות תחרות לבתי מרקחת פרטיים אשר נמצאים תחת הסכמים וחוזים עם אותן קופות חולים עצמן. בית מרקחת שמתבסס על תנועת לקוחות מקופות החולים לא יכול להרשות לעצמו לאבד לקוחות לטובת בתי המרקחת הפרטיים של אותה קופת חולים עצמה ולכן, בתי מרקחת פרטיים רבים כל כך מרימים ידיים וקורסים מייד.
אין עוד תחום כל כך נזיל ותלוי בגחמות של גופים גדולים כמו בתי מרקחת פרטיים. הם תלויים בקופות החולים, הם תלויים במשרד הבריאות והם בעיקר עובדים אצל חברות התרופות. לא תחום הסרת שיער ולא שום תחום רפואי או פרה רפואי אחר נמצאים במלכוד מסועף כמו הרוקחים הפרטיים. אחריות מקסימלית ורווחיות מינימלית.
פעם הרוקחים היו יחידי סגולה ונתנו שרות הגון ומהוגן ללקוחותיהם, הם נשאו באחריות גבוהה וטעות שלהם היתה בבחינת רשלנות רפואית. הרוקחים התפרנסו יפה מאד ובתי המרקחת ברחבי הארץ שימשו כמרכזים רפואיים קהילתיים מהוגנים.

המשך מאמר