מאמרים

בעיותיה של הרוקחות הקהילתית - חלק שני

הרוקחים היו עסוקים בהכנות וברקיחת תרופות ונהנו מכבוד ומהכרה ביכולתם ובכישוריהם. תולדות הרוקחות המודרנית בארץ מספרת את סיפורו של היישוב היהודי. בעלי מקצוע שעלו לארץ הקודש ובנו בה את העסק שלהם, מאחר וברוקחות תמיד צריך היה לתעד את תנועת התרופות והמירשמים, הפכו ספרי הרוקחות למסמכים היסטוריים שסיפרו סיפור לצד התפקיד הארכיוני במקור.
בניגוד לענפים כמו רפואה אסטטית או הסרת שיער, אשר נהנים מהילה רפואית אך לא חלים עליהם חוקים כל כך נוקשים. הרוקחות הקיהלתית עובדת תחת עינו הפקוחה של הרוקח המחוזי וכל תנועה או פעולה שלהם נמצאת תחת ביקורת קפדנית. בתי מרקחת נסגרים חדשות לבקרים על כל טעות רישום ורוקחים פרטיים מאבדים את רישיונם, לא תמיד בצורה מוסברת.
גם הופעתם של רשתות הפארם נתנה לרוקחות הקיהלתית הרטית מכה קשה. הריכוזיות העצומה של רשתות גדולות, אינה מאפשרת לעסקים קטנים להתחרות במחירים ובמגוון. כמעט תמיד כל מוצר שנחפש יהיה יקר יותר בבית מרקחת פרטי לעומת רשתות הפארם. כושר הקנייה של הפרטיים נמוך הרבה יותר ולכן אין הם יכולים לקבל את אותם התנאים האטרקטיביים שמקבלים עמיתי הפארמים.
המצב הלך והחמיר בשנים הללו וזה רק קצה המזלג.מענף יוצא מן הכלל נותרו רוקחים פרטיים והסתדרות נטולת שיניים. הפתרונות אינם פשוטים וקהילה שלמה של רוקחים נמצאת על פרשת דרכים.

חזרה לחלק ראשון